Skip to Main Content

Pierwsza praca w IT – co powinieneś wiedzieć?

11 lat temu zacząłem stawiać swoje pierwsze kroki w programowaniu. Nie zatrzymując się, rozpocząłem studia i pracę w tym samym czasie. Jak to zrobiłem? Praca i studia, czy to jest możliwe? Tak, jest to możliwe. Chcę się podzielić z Tobą moją historią. Pokazać Ci potencjalny kierunek, który pozwoli również i Tobie to osiągnąć.

Jako młody, przeciętnej urody, jeszcze wtedy bez zarostu i zmarszczek chłopak, postanowiłem zaraz po maturze nie tylko złożyć papiery na uczelnię, ale też aplikować o pracę. Przy czym nie miałem żadnego doświadczenia zawodowego. Natomiast miałem serce pełne energii i determinacji, do osiągnięcia mojego celu. A ten cel to była praca w IT.

Pamiętam swoją pierwszą książkę, którą kupiłem do podstaw PHP, na którą czekałem stojąc w oknie zaraz po maturze, jak na pierwszą gwiazdkę w grudniu. W końcu dotarła- listonosz ją wyjął z koszyka, który miał zamontowany w swoim rowerze, gdzie trzymał jeszcze ogrom listów i pocztówek. Tego samego dnia dostałem telefon z zaproszeniem na rozmowę o staż. Na następny dzień, na godzinę 9:00. Tak się cieszyłem z nadchodzącej rozmowy, że nie zmrużyłem oka tej nocy. Poszedłem niewyspany, zmęczony, ale pełen nadziei, że się uda. Na rozmowie, w mojej ocenie, wypadłem raczej słabo. Facet zadawał jakieś trudne pytania techniczne, o których nie miałem bladego pojęcia. Pod koniec spotkania jednak udało się trafić na pytanie, na które znałem odpowiedź. Dotyczyło różnicy zapisu HEX i RGB w pliku CSS. Poczułem, że to jedyna szansa, aby dobrze wypaść.

Zacząłem wymieniać wszystkie kolory, które znałem w formacie HEX. Stwierdziłem, że zabłysnę, jeśli dodam, że przy użyciu RGB można zrobić przezroczystość. Tym sposobem, już następnego dnia byłem w biurze w swojej pierwszej pracy w IT. Udało się!